Menu
Departments

Departments

Faculty

    Staff Directory:

Administration
Principal – Mr. Charles Jendrysik
Assistant Principal, Mr. Kevin Zdroykowski
Assistant Principal, Mr. Daniel Paquette
Assistant Principal, Ms. Christal Murphy
Assistant Principal, Ms. Julie Ann Schortmann
Special Education Supervisor –  Mrs. Kim Dion
Athletic Director –  Mr. Ryan Dunphy

School Resource Officer – Ofc. James Summers
Custodial Services – Mr. William Bancroft (Senior) 
Food Services – Ms. Barbara Peretti
Network Specialist – Ms. Karen Bashaw

Department Supervisors
ELA and Reading – Mrs. Mary Keane
Math - Ms. Kate Perez
Science – Ms. Lauren Figy
Social Studies – Mr. Jason Taylor
Physical Education – Mr. Ryan Dunphy A.D.


Faculty

English Language Arts, Library
     English, Language Arts

     Biancuzzo, Kristen
     DeChristopher, Joseph
     Ferrara, Cara
     Souders-Gauthier, Jennafer
     Keenan, Jill
     Larsen, Emily
     Mason, Paul
     Roberts, Lyn
     Simon, Kelly
     TeVelde, Randall
     Tiskus, Tawnya

     Library
     Berestka, Sandra

Math
Collins, Jen
Eidinger, Patricia
Farnham, Ann
Joseph, Andrew
Lacas, Tracy
Leavy, Mary
McArdle, Andrew
McKenzie, Catherine
Pananos, Mark
Raposa, Lianne
Shannon, Tammy
Spencer, Sara

Business
Stratton, Nicole

Science
Aldrich, Deborah
Day, Brendan
Detloff, Karen
Koloski, Kyle
Lamas, Savanna
Levesque, Jennifer
Myers, James
Pawul, Kathleen
Rymasz, Jonathan
Smith, Christina
Sweeney, Renee
Tyler, Jon

Technology/Computer Science
Whitaker, Karen

Social Studies
Condon, Patrick
Daley, William
Dargie, Mark
DeGray, Marcia
Furcick, Allyson
Ingraham, Michael
Lewis, Thomas
O’Neil, Thomas
Piper, Robert
Sheehan, Daniel
Vanasse, John

World Language Education & English Language Education
Baranowski, Diana
Morin, Mathew
Winters, Virginia

World Languages
Al-Rekaby, Carrie
Ayer, Mary
D'Agostino, Anna
Desmond, Stephanie
Hauser, Martina
Satkowski, Aimee

Fine Arts


     Family/Consumer Science      
    
 Auclair, Deborah

     Art
     
DeFranca, Monica
     West, Karen
     Willey, Susanne

     Music
     Bruno, Korey
     Kennedy, Patrick

     Health Education
     
Baitler, Kim

Special Education

Ascolillo, Anthony
Boyer, Kerri Ann
Busiere, Carolyn
Clark, Peter
Cahill, Brian
Corbett, Sarah
Cotto, Jennifer
Craven, Scott
DiGiovanni, Samantha

Transitional

Elander, Sherry

Physical Therapist
Albee, Courtney

Occupational Therapist
Tymeson, Kerri

School Psychology
Butler, Andrew

Speech/Language Pathologist
Farnham, Diane

Speech/Language Assistant
McEwan, Donna

Autism Therapy
Kennedy, Karen

Vision Specialist

Bahl, Julie

Physical Education
Biza, Stephanie
Crane, Gabriel
Kuc, Kalli
Parker, Maureen
Wingate, Tyler

Athletic Trainer

Counseling Services

     Adjustment
     Fiordalice, Carrie
     Fiore, Joseph   
     Griffin, Nicole
     Salzer, Carrie

     Guidance
     
Asselin, Merylina
     Coe, Robert
     Healy, Patricia
     Puleo, Kristen
     Stopa, Megan
          

Health Services
Elander, Samantha, RN, BSN
        Potts, Elizabeth